Реновират екопътеки по програми за трансгранично сътрудничество
Десетки природолюбители, туристи, сред които и чужденци, посещават всекидневно третия по височина водопад в България – Скакавишкия. По програмата за трансгранично сътрудничество с Република Северна Македония преди години беше изградена еко-пътека – дълга около 700 метра, с денивелация около 100 метра и без да се полага нито грам бетон. Изградени бяха дървено мостче, място за паркиране, кътове за наблюдение, беседки, дървени стълби и парапети.
Достъпът до водопада беше подобрен чрез рехабилатция на общински път, а дейностите – извършени в рамките на проекта “Повишаване на туристическия капацитет на общините Кюстендил и Конче – устойчиво съвместно бъдеще” през 2018 година. Проектът беше на стойност 412 хиляди евро. Години след реализацията му обаче екопътеката почти не съществува.
“Туристи има, само дето вече няма екопътека”, каза кметът на с. Полска Скакавица Емил Димитров. Според него, след като минал гаранционният срок на проекта, пътеката вече е в окаяно състояние.
Районът е привлекателен за посетители – освен красотата на водопада, там се срещат над 700 вида пеперуди, 19 вида риби, стотици растителни видове, характерни само за района, от които десетки защитени. Това е и единственото място, където се срещат пет вида лястовици. Според туристи обаче, освен, че трябва поддръжка, за да се рекламира районът, е необходима и повече информация за него.
Друга екопътека, изградена от община Кюстендил в сътрудничество с община Струмица, Република Северна Македония, свързваше петкилометровия участък между село Раждавица и Скакавишкия водопад. И този проект обаче се нуждае от реконструкция, твърдят посетителите.
От Общината в Кюстендил заявиха, че след извършен оглед на екопътеките започва тяхната реконструкция. Според заместник-кмета Кристиян Иванчов, Общината в Кюстендил започва през март възстановяването на съоръженията така, че да са безопасни и привлекателни за посетителите.
Източник: БТА