
Теодор Ушев
Теодор Ушев е български режисьор, аниматор, художник и визуален артист, придобил международна известност с уникалния си стил и експериментален подход към анимацията. Той е сред най-награждаваните български творци в чужбина и единственият българин, номиниран за „Оскар“ за късометражен анимационен филм.
Роден е през 1968 г. в Кюстендил в семейство на художника Асен Ушев. Завършва Националната художествена академия в София със специалност „Плакат“. В началото на кариерата си работи като графичен дизайнер и плакатист, но в края на 90-те години се установява в Монреал, Канада, където започва сътрудничество с Националния филмов борд на Канада (NFB) – институция, дала тласък на кариерата му като аниматор.
Ушев бързо се утвърждава със своята характерна визия, в която съчетава анимация, колаж, експериментален монтаж, литература и музика. Сред най-известните му анимационни филми са:
- „Човекът, който чакаше“ (2006) – адаптация по Самира Аси, с визуален стил, вдъхновен от конструктивизма
- „Думи, думи, думи…“ (2008) – експеримент с типография и звук
- „Глория Виктис“ (2015) – вдъхновен от героизма и трагедията на Източна Европа
- „Сляпата Вайша“ (2016) – по разказ на Георги Господинов, с уникална техника и дълбоко философско послание
Именно „Сляпата Вайша“ донася на Ушев международна слава – филмът е номиниран за „Оскар“ за най-добър късометражен анимационен филм през 2017 г. и обикаля десетки фестивали по света. Ушев успява да пренесе българския език и литература на световната сцена, като работи с актрисата Теодора Духовникова за българската версия на филма.
През 2020 г. режисира „Физика на тъгата“, отново по текст на Георги Господинов – философски, автобиографичен и дълбоко емоционален филм, в който използва рядко прилаганата техника енкаустика (рисуване с восък). Филмът печели десетки международни награди и е обявен за най-добрия анимационен филм в света за 2020 г. от критиците на сайта Cartoon Brew.
Освен с анимация, Теодор Ушев се занимава и с инсталационно изкуство, виртуална реалност и дизайн на изложби. Той създава мултимедийни проекти, представяни на фестивали, биеналета и в музеи в Европа, Северна Америка и Азия.
През 2023 г. Ушев прави своя дебют в игралното кино с филма „φ1.618“ – антиутопична фантастика, вдъхновена от българския авангард и личната му критика към консуматорската култура и дигиталното безсмъртие. Филмът затвърждава позицията му като мултидисциплинарен творец, който не признава граници между жанрове и форми.
Теодор Ушев е носител на ордена „Св. св. Кирил и Методий“ – първа степен, удостоен е с награди „Икар“ и „Аскеер“, и е почетен гражданин на Кюстендил. Освен артист, той е и активен граждански глас, застъпващ се за демокрацията, културата и свободата на изразяване.
Днес Ушев е не само име в световното кино и изкуство, но и вдъхновение за новото поколение български творци, доказателство, че с визия, постоянство и талант границите могат да бъдат преодолени.