
Американците отдавна приравняват енергийната сигурност с петрола. Страната искаше колкото се може повече заради хаоса, който прекъсването на доставките – от войни, бедствия и политически конвулсии – може да причини.
През следващите години обаче енергийната сигурност ще означава електричество.
Търсенето на енергия, което стагнира от десетилетия, сега нараства бързо, за да могат центровете за данни да управляват изкуствен интелект и други цифрови услуги, а с времето и транспорт и сгради.
Икономика, зависима от електричеството, ще бъде различна от тази, която зависи от петрола. Това ще изисква огромни инвестиции в производството, разпределението и преноса. Това ще предизвика регулаторите и политическите лидери, тъй като доставките и цената на електроенергията стават толкова политически мощни, колкото тези на бензина.
Можете да видите отпечатъка на електрическата икономика в покрайнините на Глостър, Вирджиния, където преди по-малко от две години Dominion Energy, основната комунална компания в щата, завърши слънчево съоръжение от 175 акра на място, което някога е било разсадник за дървета.
Когато Рос Миликан се присъедини към звеното за възобновяеми енергийни източници на Dominion Energy през 2015 г., в зоната на обслужване нямаше работещи слънчеви съоръжения. Неговият екип от 80 души сега контролира 58, включително обекта в Глостър.
\\\”Преди мислехме за себе си като за стартъп, който седи в стара комунална компания\\\”, каза 38-годишният Миликан, мениджър на възобновяемите операции на Dominion. \\\”Сега това е много повече хляб и масло за нас и компанията.\\\”
Разцветът на електричеството е през 50-те и 60-те години на миналия век, когато уредите и климатиците подхранват годишния ръст на търсенето от около 8% годишно, според консултантската фирма за енергийния сектор Grid Strategies.
До 2000 г. забавянето на растежа на населението, недостигът на нови технологични приложения и повишената ефективност доведоха растежа до под 1% годишно. Но растежът скочи до 3% миналата година и ще продължи с този темп през следващите пет години, прогнозира Grid Strategies.
Фирмата изчислява, че от 2022 г. насам комуналните услуги са повишили очакваното пиково търсене за лятото на 2029 г. с 12%, или 101 гигавата. Двигателите са центрове за данни за AI, облачни изчисления и криптовалута; нови фабрики; и постепенното приемане на електрически превозни средства, термопомпи и производство на водород.
Dominion планира да удвои производствения капацитет през следващите 15 години до 56 гигавата, голяма част от които за захранване на \\\”Алеята на центровете за данни\\\” в Северна Вирджиния. Очаква се слънчевата енергия да представлява 45% от това, което изисква изграждането на множество нови съоръжения всяка година.
САЩ и светът ще се нуждаят от много петрол и газ за десетилетия напред, а шистовата революция гарантира, че САЩ ще бъдат доминиращ производител и на двете.
Но те стават все по-малко важни за вътрешните нужди на САЩ. Потреблението на петролни течности (като бензин, гориво за реактивни двигатели и мазут) е непроменено от две десетилетия, а на природен газ – с изключение на газа, използван за производство на електричество – от 2018 г. насам. Администрацията за енергийна информация на САЩ очаква потреблението на петрол и природен газ да нараства с по-малко от 1% годишно през следващите две години.
Значението на енергийната сигурност се променя
С петрола прекъсването на доставките във всяка част на света може да се отрази на брега на САЩ, дори след като те станат нетен износител, което отдавна влияе на външната политика и политиката на сигурност на САЩ.
Електричеството идва от почти изцяло вътрешни източници – въглища, газ, ядрена, водна, вятърна, слънчева и геотермална – изолирайки го от чужди влияния или прекъсвания на всеки отделен източник на гориво. През нощта електричеството, което вече не тече от слънчевите панели в Глостър, идва от атомните и газовите централи на Dominion, а в бъдеще и от батериите. \\\”Няма един-единствен източник на енергия, който да обслужва надеждно всички наши клиенти\\\”, каза говорителят Арън Руби. \\\”Имаме нужда от ядрена енергия, имаме нужда от природен газ, имаме нужда от възобновяеми енергийни източници.\\\”
Заплахите за сигурността на електроенергията са различни: екстремни метеорологични условия и други бедствия; резки колебания в търсенето, като например от копаене на криптовалута; или времето, което намалява слънчевата и вятърната енергия.
Електрическата икономика се нуждае от капитал
По-голямата част от разходите за нефт и газ са самото гориво, докато за електроенергията това е инфраструктурата за производство, пренос, съхранение и разпределение. Добивът и рафинирането на нефт и газ допринасят два пъти повече за брутния вътрешен продукт от комуналните услуги, но само електроразпределителните дружества инвестират 50% повече в заводи, оборудване и технологии.
Така че електрическата икономика се нуждае от много недвижими имоти и оборудване, като и двете са в недостиг. \\\”Купуваме 10 пъти повече електрическо оборудване, отколкото преди няколко години. Имаме много недостиг на трансформатори и друго основно оборудване, което влиза в подстанциите\\\”, каза Роб Грамлих, президент на Grid Strategies. \\\”Компаниите, които произвеждаха тези неща преди пет до девет години, гледаха на много ниско търсене, съкращавайки хора и се обръщаха към други неща.\\\”
Този недостиг увеличава разходите, които могат да бъдат прехвърлени на данъкоплатците. Ако очакваното търсене не се материализира – някои предупредиха за балон на центъра за данни – цената на ненужния капацитет също ще бъде прехвърлена към клиентите.
Регулирането е по-важно
За разлика от петрола, електричеството е силно регулирано на местно, щатско и федерално ниво. Комуналното дружество се нуждае от разрешение, за да свърже нов източник на генериране към мрежата, а средното време за изчакване за такива приложения за \\\”междусистемна връзка\\\” е било пет години през 2023 г., според Националната лаборатория на Лорънс Бъркли.
Междувременно разрешаването на нова инфраструктура става все по-трудно. \\\”Има универсално разбиране за необходимостта от пренос, но много малко конкретни решения за преодоляване\\\” на пречките, каза Тимъти Фокс, управляващ директор на ClearView Energy Partners, изследователска фирма.
Електричеството, подобно на петрола, също стана дълбоко политизирано. Демократите и прогресистите поставят бариери пред фракинга на природния газ и тръбопроводите, като същевременно субсидират или задължават възобновяемите енергийни източници. Републиканците и консерваторите сега правят обратното.
Администрацията на Тръмп предприе действия за премахване на ограниченията за парникови газове за изкопаеми горива и стимулиране на тръбопроводите за природен газ, като същевременно суспендира разрешителните за офшорни вятърни инсталации и обмисля прекратяване на субсидиите за чиста енергия. Фокс каза, че много републикански щати са упълномощили общините да спрат проекти за възобновяеми източници и при президента Тръмп е по-малко вероятно Федералната комисия за енергийно регулиране да одобри преносни линии въпреки възраженията на щатите.
Нашата икономика се трансформира от новата ера на електричеството. Нашата политика, не толкова.